Od 01.01.2021. svi gotovinski računi za potrebe fiskalizacije moraju sadržavati i QR kod
- Detalji
- Kreirano: Petak, 11 Prosinac 2020 13:15
Od 01.01.2021. svi gotovinski računi za potrebe fiskalizacije moraju sadržavati i QR kod, kojeg stvara obveznik fiskalizacije i ispisuje ga na računu kao obvezni sadržaj računa.
Sukladno Zakonu o fiskalizaciji u prometu gotovinom, uz ostale porezne i posebne propise, za potrebu provedbe postupka fiskalizacije račun mora sadržavati ove podatke:
1. vrijeme izdavanja računa (sat i minuta),
2. oznaku operatera (osobe) na naplatnom uređaju,
3. oznaku načina plaćanja računa – novčanice, kartica, ček, transakcijski račun, ostalo,
4. Jedinstveni identifikator računa
5. zaštitni kod izdavatelja obveznika fiskalizacije i
6. QR kod (od 1. siječnja 2021.).
Ako se ostvareni promet NE naplaćuje sredstvom koje se smatra prometom gotovine obveznici fiskalizacije nisu dužni iskazati podatke pod točkama 4. 5. i 6.
Podsjetimo, promet gotovinom za potrebe fiskalizacije računa je plaćanje za isporučena dobra ili obavljene usluge novčanicama ili kovanicama koje se smatraju platežnim sredstvom, karticama, čekom ili drugim sličnim načinima plaćanja, osim plaćanja na transakcijski račun kod banaka.
Dakle, od 1. siječnja 2021. godine uvodi se QR kod. QR kod se koristi u postupcima provjere računa od strane građana.
Pravilnik o fiskalizaciji u prometu gotovinom određuje da je QR kod dvodimenzionalni kod koji sadrži zapis određenog seta podataka. QR kod stvara obveznik fiskalizacije i ispisuje ga na računu kao obvezni sadržaj računa prilikom naplate sredstvom koje se smatra prometom gotovine.
Dalje, ovaj QR kod treba minimalno sadržavati zapis sljedećih podataka:
1. URL adresa do web-stranice Porezne uprave za provjeru računa
2. JIR ili zaštitni kod obveznika fiskalizacije
3. datum i vrijeme izdavanja računa
4. ukupni iznos računa.
Podaci QR koda trebaju biti odvojeni dodatnim separatorima.
QR kod mora biti minimalno veličine 2 puta 2 centimetra pri čemu prazan prostor sa svih strana QR koda mora biti minimalno 2 milimetara i ne smije na računu biti ispisan na slici ili logu niti sadržavati sliku ili logo. QR kod mora imati minimalno »L« (ECC level) razinu korekciju greške. QR mora biti usklađen sa standardom ISO/IEC 15415.
Obzirom na manje promjene u poglavlju 2.7 koje se odnose na QR kod u dijelu vezanom za formiranje linka Porezna uprava je objavila novu verziju: Tehničke specifikacije za korisnike v 2.1.
Preporuka je obveznicima fiskalizacije da se za pomoć obrate proizvođaču/održavatelju programskog rješenja za fiskalizaciju kojeg koriste i/ili svojoj IT podršci .