Više od 1000 učenika osmih razreda upoznalo se s mogućnostima obrazovanja u obrtničkim zanimanjima

U šatoru u dvorištu Strojarske i prometne škole Varaždin u četvrtak, 7. studenoga, održano je novo izdanje projekta „Budi IN i odaberi obrtničko zanimanje“ kojeg provodi Udruženje hrvatskih obrtnika Varaždin.

Ove godine projekt je privukao više od 1000 učenika osmih razreda osnovnih škola s područja Varaždinske županije. Svi oni mogli su izravno od samih obrtnika, njih 40-ak, saznati sve o načinu školovanja, prirodi poslova i mogućnostima zapošljavanja.

– Ove godine projekt se provodi i kao dio programa obilježavanja 120 godina organiziranog obrtništva u Gradu Varaždinu i 30 godina djelovanja Obrtničke komore Varaždinske županije. Projekt „Budi In i odaberi obrtničko zanimanje“ provodi se u suradnji s osnovnim školama s područja Varaždinske županije, a namijenjen je učenicima završnih razreda. Okupio se uistinu impresivan broj učenica i učenika, a svi oni mogli su vidjeti što rade i stvaraju naši obrtnici te se i sami okušati u obrtničkim vještinama. Na taj se način najbolje upoznaju s obrtničkim zanimanjima te iz prve ruke saznaju koje je obrazovanje potrebno, kakve su mogućnosti kasnijeg zaposlenja i naravno, koliko su plaće u pojedinim obrtničkim zanimanjima. Ovakav način popularizacije obrtništva i obrtničkih zanimanja donijeli su nam neke nove pozitivne trendove što otkrivaju i brojke. Naime, obrtništvo u Varaždinu i Varaždinskoj županiji raste na bazi od 14 posto godišnje. Da bi takav rast bio moguć trebaju biti zadovoljeni brojni preduvjeti, a jedan od njih su kvalitetni i educirani radni kadrovi. Imamo sreće da sve više djece upisuje obrtnička zanimanja, a u tome nam u velikoj mjeri pomažu naši vjerni partneri Grad Varaždin i Varaždinska županija koji, između ostalog, podupiru i stipendiraju deficitarna zanimanja – istaknuo je Vladimir Bais, predsjednik Udruženja hrvatskih obrtnika Varaždin.

Samo iz varaždinskih osnovnih škola svake godine izlazi oko 400 osmaša, a dio njih školovanje nastavlja u strukovnim školama.

– S obzirom da su djeca prilično neodlučna u odluci u kojem smjeru nastaviti sa svojim obrazovanjem, njima i njihovim roditeljima upravo putem ovakvih manifestacijama želimo približiti mogućnosti koje nude strukovne škole. Prednost ovakvog događanja je da učenici mogu u izravnom kontaktu s našim obrtnicima saznati sve što ih zanima, upoznati se s određenim znanjima i vještinama. Upravo to može kod nekoga biti prevaga da se nakon osnovne škole upiše u jednu od srednjih škola s obrtničkim zanimanjima. Grad Varaždin svake godine bilježi rast broja učenika koji koriste mogućnosti stipendiranja za obrtnička zanimanja, od kojih su većina deficitarna. Tako da ćemo s tom praksom nastaviti i ubuduće – otkrila je Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

Stipendiranje deficitarnih zanimanja

Jednaka slika je i na području cijele Varaždinske županije, što je potvrdio varaždinski župan Anđelko Stričak.

– Nije lako biti osmaš i donijeti odluku u kojoj školi i na kojem programu ćete nastaviti svoje srednjoškolsko obrazovanje, odnosno, što će biti vaše buduće zanimanje. Upravo stoga Varaždinska županije podupire manifestaciju „Budi In i odaberi obrtničko zanimanje“, s ciljem da naše osmaše upoznamo s potrebama gospodarstvenika, ali i da učenicima prezentiramo mogućnosti daljnjeg školovanja na fakultetima. Stoga smo okupili sve srednje strukovne škole, akademsku zajednicu i gospodarstvenike. Na tome ne stajemo već srednjoškolsko obrazovanje Varaždinske županije osim propisanog programa daje mogućnost i cjeloživotnog obrazovanja. Na taj način spremno odgovaramo na potrebe za bilo kojim zanimanjem za kojim se pokaže potreba na tržištu rada i to odmah, a ne da se čeka na obrazovni ciklus od tri ili četiri godine. Jedino tako možemo konkurirati na tržištu, a Varaždinska županija je o tome itekako uspješna – naglasio je župan Stričak.

Ove godine u projekt su se uključile i srednje strukovne škole Varaždinske županije, tako su učenicima bile otvorene radionice i praktikumi Strojarske i prometne škole, Elektrostrojarske škole, Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole, Srednje strukovne škole i Gospodarske škole Varaždin. U prezentaciji obrtničkih zanimanja nisu sudjelovali samo varaždinski obrtnici već su podršku dobili od svojih kolega iz cijele Varaždinske županije.

– „Budi In i odaberi obrtničko zanimanje“ zaslužuje svaku pohvalu i pozornost jer potiče učenike osmih razreda osnovnih škola na upise u neku strukovnu školu, u njihove programe vezane za obrtnička zanimanja – dodao je Igor Šoković, predsjednik Županijske obrtničke komore.

Briga o budućnosti obrtništva nije samo na leđima gradskih i županijskih obrtničkih udruženja već i njihove nacionalne organizacije.

– Sve više gradova prepoznaje važnost ovakvih manifestacija. Jako je važno predstaviti obrtnička zanimanja djeci i njihovim roditeljima. Interes za obrtničkim zanimanja raste pa smo se u nekim regijama vratili u vremena kada se u razredima tražilo mjesto više – rekla je Antonija Tretinjak, predsjednica Odbora za strukovnu izobrazbu Hrvatske obrtničke komore.

Pozitivni trendovi

Pozitivne trendove potvrdila je i Andreja Uroić Landekić, voditeljica Odjela za promociju strukovnog obrazovanja u Ministarstvu znanosti.

– Unatrag pet godina bilježimo pozitivne trendove, a razlog tome je što puno radimo na promidžbi strukovnih zanimanja. Samo ove godine je 71,3 posto učenika upisalo neki od programa u strukovnom obrazovanju te se po interesu učenika nalazimo na prvome mjestu u Europi. Od tog broja oko 15 posto učenika je izabralo obrtnička zanimanja, a do sada se taj postotak kretao od 11 do 13 posto. Vjerujem da će se takav uzlazni trend nastaviti i u budućnosti – dodala je Uroić Landekić.

U bogatom programu učenici su mogli uistinu svašta saznati i naučiti. Prezentacije varaždinskih obrtnika uključivale su brojne vještine. I dok su se na jednom dijelu šatora uređivale frizure, radila manikura i šivale haljine, na drugom kraju postavljale su se keramičke pločice, ali i vodovodne i električne instalacije.

Svoje zanimanje predstavio je i Alen Jambrešić, vlasnik obrta AMK strojarstvo iz Nove Vesi Petrijanečke.

– Mi smo bravarski obrt s višegodišnjim iskustvom pa vjerujem da imamo što prezentirati mladim osobama te im tako pomoći u izboru njihovih budućih profesija. Iako zbog specifičnosti našeg posla, dio koji uključuje mnogo varenja nismo mogli prezentirati na ovom okupljanju, pokazali smo aktivnosti koje uključuju montiranje dijelova većih konstrukcija. Veseli što djeca pokazuju interes, neki su se i sami okušali u ovom poslu. Potreba za educiranom radnom snagom je iznimno velika. Svima koji završe srednju školu u nekom od strojarskih programa, radno mjesto je zajamčeno. I mi smo primorani svoje kapacitete prilagođavati broju ljudi s kojima raspolažemo. Tako da nam je u interesu da što više djece završi strukovne škole. Na taj ćemo način i mi moći širiti svoje kapacitete i tržište – rekao je Jambrešić.

Slično razmišlja i Snježana Radev, vlasnica krojačkog obrta Brokat iz Sračinca.

– Djeca pokazuju interes za krojačkim poslom. Ova vještina ne podrazumijeva samo krojačke popravke i ostale jednostavne krojačke zahvate već nudi mogućnost osmišljavanja i dizajniranja vlastitih kreacija pa i čitavih dizajnerskih kolekcija. Vjerujem da je uprava mogućnost uključivanja vlastite kreativnosti ono što mlade privlači u ovaj posao – mišljenja je Radev.

A da je ideja programa „Budi IN“ itekako pala na plodno tlo, potvrdili su svojim primjerima sami učenici.

– Saznao sam puno stvari koje mi do sada nisu bile poznate o pojedinim poslovima i zanimanjima. Jako me privlače obrtnička zanimanja i voli bih jednog dana imati vlastitu farmu sa svim potrebnim strojevima. Stoga vjerujem da ću nakon osnovne škole upisati neki od programa koje nudi Strojarska i prometna škola Varaždin – otkrio je Leo Kolenko Peharda, učenik Osnovne škole Gustava Krkleca Maruševec.

Prikupljanje podataka radi novih načina informiranja obrtnika

Otvorite upitnik

Cilj upitnika u prilogu je prikupljanje dodatnih podataka o obrtima, koji su potrebni radi novih načina informiranja obrtnika, a to su SMS poruke i obavijesti putem e-pošte te radi razvijanja programa i usluga koje će unaprijediti položaj i status obrta i obrtništva u našem društvu.


Pored toga, podaci iz upitnika potrebni su i radi kvalitetne pripreme za projekte Europske unije te ažuriranje baze izvoznika. Popunjene te potpisom i pečatom ovjerene upitnike dostavite na adresu svog udruženja, koja glasi:

UDRUŽENJE HRVATSKIH OBRTNIKA VARAŽDIN

KUKULJEVIĆEVA 13/II

42000 VARAŽDIN

ili na:

Pop Up

Udruženje obrtnika Varaždin iznajmljuje poslovne prostore

Koristimo kolačiće kako bismo Vam pružili najbolje korisničko iskustvo na našoj web stranici. Pod linkom "Opširnije" možete saznati više o kolačićima koje upotrebljavamo, svrhu i mogućnosti korištenja, a za nastavak pregleda i korištenja stranica, kliknite na “Razumijem”