U Narodnim novinama objavljen Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona - proširen je broj neoporezivih primitaka zaštićenih od ovrhe
- Detalji
- Kreirano: Četvrtak, 03 Prosinac 2020 13:40
Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona objavljen je u Narodnim novinama br. 131/20., stupa na snagu 28. studenoga 2020. godine.
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2020_11_131_2496.html
Ovim se Zakonom o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona:
Pvećava broj primanja koja su izuzeta od ovrhe, kao što su:
- prigodne nagrade (božićnica, uskrsnica, regres),
- novčane paušalne naknade za podmirivanje troškova prehrane radnika,
- novčane nagrade za radne rezultate i drugi oblici dodatnog nagrađivanja radnika,
- nagrade radnicima za navršene godine radnog staža do propisanih iznosa
do kojih se ne smatraju oporezivim primicima,
- novčana naknada žrtvama kaznenih djela,
- sredstva uplaćena namjenski dodjelom bespovratnih sredstava odnosno potpore ili financijskih instrumenata u svrhu provedbe projekata, koji se financiraju iz nacionalnih sredstava i/ili proračuna Europske unije,
- novčane naknade žrtvama kaznenih djela nasilja počinjenih s namjerom,
- dnevnice za službena putovanja u tuzemstvu i inozemstvu, dnevnice za rad na terenu u tuzemstvu i inozemstvu i dnevnice za službene putovanja per diem koje se radnicima isplaćuju iz proračuna Europske unije radi obavljanja poslova njihovih radnih mjesta, a u svezi s djelatnosti poslodavca do propisanih iznosa do kojih se ne smatraju oporezivim primicima,
- pomorski dodatak i pomorski dodatak na brodovima međunarodne plovidbe
do propisanih iznosa do kojih se ne smatraju oporezivim primicima,
- naknada za pričuvnike pozvane na izvršavanje vojne obveze,
- sindikalne socijalne potpore koje članovima sindikata na temelju važećih propisa isplaćuje sindikat,
- sredstva predstavnika nacionalnih manjina koja se koriste za ostvarivanje manjinskih prava, sukladno odredbama ustavnog zakona kojim se uređuju prava nacionalnih manjina, ako su isplaćena na poseban račun za tu namjenu, vode se odvojeno od sredstava te osobe i izuzeta su od ovrhe, osim ovrhe u svezi s obavljanjem djelatnosti vezane za ostvarivanje manjinskih prava,
- nagrade učenicima i studentima te troškovi sufinanciranja kupnje udžbenika učenicima,
- sportske stipendije za sportaše s invaliditetom.
Ovršni postupak na temelju vjerodostojne isprave pokreće podnošenjem elektroničkog prijedloga putem informacijskog sustava javnom bilježniku koji prijedloge dodjeljuje javnim bilježnicima ravnomjerno prema abecednom redu.
Kada javni bilježnici provode postupovne radnje u ovršnom postupku oni to čine kao povjerenici suda. Javni bilježnik kada zaprimi uredan prijedlog ovrhovoditelja šalje prijedlog za ovrhu i pozva ovršenika da ispuni svoj dug. Ako u roku od 15 dana ovrhovoditelj ne povuče svoj prijedlog za ovrhu, javni bilježnik će donijeti rješenje o ovrsi te isto dostaviti strankama.
Uvodi se elektronička komunikacija i elektronički obrasci.
Smanjuju se troškovi postupka na način da nema troška izdavanja potvrde o pravomoćnosti i ovršnosti jer se ista više ne izdaje na zahtjev ovrhovoditelja, već ju javni bilježnik izdaje ako u roku od 15 dana od isteka roka za prigovor ne zaprimi prigovor ovršenika. Uvodi se pravilo da se prijedlog za ovrhu šalje na propisanom obrascu, brišu se odredbe o određivanju predvidivih troškova postupka te se uvodi jedinstvena naknada za postupanje javnih bilježnika u ovrsi.
Mijenjaju se odredbe o dostavi jer nakon dva bezuspješna pokušaja dostava se vrši putem oglasne ploče uz obvezno slanje obavijesti ovršeniku u poštanski sandučić i osobni korisnički pretinac e-Građani.
Ovrha se radi ispražnjenja i predaje nekretnine ne provodi u razdoblju od 1. studenoga do 1. travnja prema fizičkoj osobi koja ne obavlja određenu upisanu djelatnost te fizičkoj osobi koja obavlja određenu upisanu djelatnost ako se ovrha ne provodi u vezi s tom djelatnošću, odnosno provodi se samo u iznimnim slučajevima.
Povećava iznos glavnice za koju se ovrha na nekretnini ne može pokrenuti s 20.000,00 na 40.000,00 kuna.
Dodana je odredba koja propisuje da se ovrha može odgoditi do podnošenja tužbe za stavljanje izvan snage nagodbe ili javnobilježničke isprave na temelju koje je dopuštena ovrha ili tužba za utvrđenje njezine ništetnosti, a najdulje do 30 dana, ako ovršna javnobilježnička isprava potječe iz ugovora koji je zaključio potrošač, te je ovisno o raspoloživim dokazima, vjerojatna ništetnost jedne ili više ugovornih odredbi.
Propisuje se da će se ovrha obustaviti po službenoj dužnosti ako ovrhovoditelj u roku od jedne godine nije poduzeo niti jednu radnju u postupku, čime se potiče ovrhovoditelje na aktivno sudjelovanje u ovršnom postupku radi ostvarenja tražbine.
S obzirom na to da je Zakonom o sustavu državne uprave (Narodne novine br. 66/19.) uređen sustav državne uprave provodi se usklađivanje na način da se poslovi državne uprave koji su u nadležnosti ureda državne uprave u županiji povjeravaju jedinicama područne (regionalne) samouprave.
Određuje da Vlada Republike Hrvatske može u posebnim okolnostima uslijed proglašenja epidemije bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2 donijeti odluku da se zastaje s provođenjem ovršnih postupaka, najdulje na rok od šest mjeseci.